В Україні день святого Миколая – одне з найбільш улюблених і радісних свят дітей. За повір'ям, в ніч на 19 грудня Святий Миколай сходить з небес до малюків. Звідки він бачив, як вони поводилися цілий рік, – ніхто не відає. Проте слухняних святий обдаровує подарунками, а неслухам – дає настанови на те, як виправитися і отримати солодощі наступного року. День Святого Миколая здавна був значним і веселим святом, а в багатьох містах і селах того дня припадало храмове свято (тільки в Києві на Подолі є три церкви Святого Миколая – і кожну супроводить давня легенда.) У різних місцях миколаївські гуляння мали різноманітні назви й особливості, обходження дворів, миколаївські колядки, миколаївські скрипники (змагання музик) тощо.
До цього дня випікають спеціальне печиво – «миколайчики», які кладуть дітям під подушки разом з іншими подарунками. На сході кроплять свяченою водою стайні, клуні, худобу.
Традиційно саме після зимового Миколая розпочинається веселий «сезон» вечорниць – час веселощів, пісень, жартів, кохання і сватання.
До речі, на відміну від багатьох інших святих, життя яких овіяне легендами, св. Миколай-Чудотворець – історична особистість. Його ім'я зафіксоване в списку єпископів – учасників першого Вселенського християнського собору 325 року, який зібрав римський імператор Костянтин Великий (єпископ Ніколаус).
Саме з 19 грудня розпочинається цикл новорічних та різдвяних свят. У цей день на головному майдані країни в Києві традиційно засвічує вогні новорічна ялинка.
|