18 березня 2015 року Верховна Рада України прийняла в першому читанні проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України» (р. № 1850-1 від 27.01.2015, внесений народними депутатами України Л.М.Гриневич, М.О.Фроловим) щодо відновлення норм, які передбачають звільнення від сплати земельного податку.
Законопроектом пропонується відновити право на звільнення від земельного податку дослідних господарств науково-дослідних установ і навчальних закладів сільськогосподарського профілю та професійно-технічних училищ; дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів незалежно від форм власності і джерел фінансування, закладів культури, науки, освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
В пояснювальній записці до законопроекту вказується, що Податковим кодексом було передбачено, що пільгою на сплату земельного податку користуються, зокрема, дослідні господарства науково-дослідних установ і навчальних закладів сільськогосподарського профілю та професійно-технічних училищ; дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форм власності і джерел фінансування, заклади культури, науки, освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Проте, Законом України від 28.12.2014 № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» вказана податкова пільга скасована.
Необхідність прийняття законопроекту обґрунтовується тим, що частина наукових установ та організацій, навчальних закладів, що повністю утримуються за рахунок бюджетних коштів, повинні будуть сплачувати земельний податок в розмірах, що перевищує їх фінансування або становить значну його частину. Крім того, зміни до Податкового кодексу створили умови за яких кошти на сплату земельного податку повинні будуть закладатися закладами, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, у відповідних бюджетах. У зв’язку із фінансовим становищем в державі може створиться заборгованість по сплаті земельного податку, що негативно відобразиться на діяльності заповідників, національних природних парків, бюджетних закладів культури, науки, освіти тощо.
Станом на 2012-2013 навчальний рік кількість загальноосвітніх середніх шкіл становила – 19672, дошкільних навчальних закладів – 16700.
Юридичний відділ ЦК Профспілки